GİRESUN - GÖRELE - GÜNEYKÖY KÖYÜ
Hoş Geldiniz, Bizi İhmal Etmeyin!

GİRESUN - GÖRELE - GÜNEYKÖY KÖYÜ

Güneyköy mensuplarının paylaşım alanı ***Guneykoy.Net***
 
AnasayfaKapı*TakvimGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Dua eden sevgili kuldur

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
yusuf
Güney Köylü
Güney Köylü
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 145
Yaş : 44
Nerden : İstanbul/Üsküdar
İş/Hobiler : Sigorta
Ad, Soyad : Yusuf KARATAŞ
Kayıt tarihi : 11/04/08

Kişi sayfası
Deneme Alanı:

MesajKonu: Dua eden sevgili kuldur   5/6/2008, 09:17

Mesnevi’de deniyor ki:

Adamın birisi, her gece kalkıp namaz kılıyor, Allah’ı anıyor, Ona dua ediyor, yalvarıp yakarıyordu. Şeytan ona bir gün vesvese verir: “Ey ahmak kişi, her gece, Allah demenin, Onu zikretmenin ne anlamı var ki? Sabaha kadar uykusuz kalıp yalvarıyorsun, bütün kapılar yüzüne kapalıdır.
Sana, ”Ne istiyorsun” diyen var mı?
Şimdiye kadar bir kapı açıldı mı?

Buyur eden oldu mu?

İstenmeyen yere gidilir mi?

Allah senin bu yalvarıp yakarmana önem verseydi dileklerini kabul ederdi, bir cevap verirdi. Boşuna kürek çekip durma.”

Adam, kendine gelen bu düşünceyi doğru bulup gönlü kırıldı, başını yere koyup zikretmeden hüzün içinde uyudu. Rüyasında ona, ”Neden Allah’ı zikretmeden uyudun bugün?” dendi. Adam, “Yalvarıp çağırmalarıma bir cevap gelmiyor ki... Kapıdan kovulduğumu anladığım için artık o kapıyı çalmıyorum” dedi.


Adama şöyle dendi:

Senin Allah demen, Onun kabul etmesi, buyur demesi sayesindedir.

Senin yalvarışın, Allah'ın senin ruhuna duyurmasındandır.
Senin gayretlerin, Allah'ın seni kendine yaklaştırmasındandır,
Senin korkun, sevgin, ümidin, Allah’ın lütfu iledir.
Senin her “ya Rabbi” demenin altında, Allah’ın “Buyur kulum” demesi vardır.
Gafilin, cahilin gönlü bu duadan uzaktır. Gafiller dua edemez. Çünkü, “Ya Rabbi“ demeye güç yetiremez.

Onun ağzında da, dilinde de kilit vardır.
Dert içinde iken de ağlayıp sızlayamaz.
Allah ona dert, ağrı, sızı, gam, keder vermez. Verse de o doktor der, Allah diyemez.

Artık anla ki, Allah’a dua etmeni, Onu çağırmanı sağlayan dert, dünya saltanatından daha iyidir.

Dertsiz dua soğuktur. Dertliyken yapılan dua ise gönülden kopup gelir, makbuldür.


Adam rüyadan uyanınca, sevinir ve yeniden dua etmeye başlar ve muradına kavuşur. Günahkâr müslümanın duası, kabule şayan değilse de, cenab-ı Hak, dua edenin elini boş çevirmez. Dua sebebiyle ya günahlar affolur, ya gelecek bir bela önlenir, ya mevcut bir bela kalkar, yahut ahirette büyük sevaba kavuşulur.


Günah içinde yüzen bir kimsenin dünya işleri ile ilgili duasının kabul olması, isteklerine kavuşması, onun aleyhine olur. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Mümin dua ettiği zaman, Allahü teâlâ, Cebrail aleyhisselama, "İsteğini hemen yapma, ben onun sesini seviyorum" buyurur. Günahkâr dua edince de, "Bunun isteğini hemen yerine getir, ben onun sesini sevmiyorum" buyurur.) [İbni Neccar]

Kâfirin yaptığı duanın hemen kabul olmasını, müminin duasının gecikmesini merak eden meleklere Allahü teâlâ buyuruyor ki:


"Ben kâfire ve sesine gazap ederim. Beni anmasın, bana dua etmesin diye hemen isteğini veririm. Mümini ve yalvarmasını severim. Benden ve beni anmaktan uzak durmaması için isteklerini geciktiririm." ) [Ramuz]

Namaz kılıp da ya Rabbi diyen kuluna, Allahü teâlâ, (Lebbeyk = söyle yapılsın) buyuruyor. Namaz kılmayan kimseye, böyle söylemez. Onun duası kabul olunacak yere getirilmez.


Dikensiz gül aramak
Bazıları “Hayır ve şer Allah’tan olduğuna göre, bize ceza veren Allah’ı nasıl sevebiliriz” diyor. Bir annenin, terbiye için çocuğunu dövmesi, ateşe elini uzatan çocuğunun eline vurması, çocuğun annesini sevmesine mani değildir.

Akıllı insan, Allahü teâlânın yasak ettiği şeylerde, kendisi için çok faydalı hikmetler olduğunu bilir. Yasak edilen şeyleri yapmamayı nimet olarak görür. Mesela, “İçki yasak edilmeseydi, alkolik olabilirdim” der, içkinin haram edilişini nimet olarak görür. Bunun için emrettiği şeylerde olduğu gibi, yasakladığı şeylerde de sayısız hikmetler vardır. Emirlere uyup yasaklardan kaçmaya çalışmalı, nimeti gönderen Allahü teâlâyı sevmeye hiç bir şey engel olmamalı.

Allahü teâlânın lütfettiği nimetlerden faydalanırken bazı sıkıntılara da katlanmak gerekir.


İyi arkadaş, büyük bir nimettir. İyi arkadaşta da bazı kusurlar var diye şikayet etmek doğru değildir. Çünkü, “Her güzelde bir kusur bulunur”, “Kusursuz dost arayan dostsuz kalır” demişlerdir.

Nimetlerde kusur aranmaz. Sonra kendimiz kusursuz bir insan mıyız da, kusursuz arkadaş arıyoruz? Gülü koklamak için yanına gitmek külfetine katlanmak gerekir. “Külfetsiz nimet, dikensiz gül ve engelsiz yâr olmaz” demişlerdir. Bir nimet külfetsiz ele geçerse kıymeti olmaz. Mirasyedi gibi harcarız, şükrünü düşünmeyiz. Allahü teâlâdan gül isteyen aşık, gülün dikenine de katlanmalıdır.


Bir âlim, çarşıdan geçerken, çocuğun birinin bir ihtiyarın yüzüne tokat vurduğunu görür. Fakat ihtiyar, hiç ses çıkarmaz. Âlim, hayret edip sebebini sorar. İhtiyar, “Ben buna, hatta daha fazlasına layığım” der. Âlim, “Niçin” diye sorar. İhtiyar, “Çocuğa sor” der. Âlim çocuğa, “Evladım ihtiyara niçin tokat attın?” der. Çocuk, “Amca bu ihtiyar var ya, bizi sevdiğini söylüyor. Ama iki gündür, bizi görmeye gelmedi. Dayağı hak etti değil mi?” der. Âlim çocuğu tasdik ederek “Evladım, daha çok vur ki, seviyorum iddiasında bulunmasın! Yahut gerçekten seviyorsa, sevginin gereğini yapsın” buyurur. Daha sonra âlim, ağlayarak şöyle der:

(Bir mahlûku sevdiğini söyleyip de, sevgisinin gereğini yapmayan tokat yerse, ya Allah’ı sevdiğini söyleyip sevginin hakkını vermeyenin hali nice olur? Elbette Rabbinden uzaklaşır.)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://guneykoy.net
 
Dua eden sevgili kuldur
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
GİRESUN - GÖRELE - GÜNEYKÖY KÖYÜ :: Dinimiz İslam :: Menkıbeler, Kıssalar-
Buraya geçin: